Niespełnione postanowienia…

Od lewejW sprawie stanu realizacji „Wspólnego Oświadczenia Okrągłego Stołu z dnia 12. czerwca 2011” ze stroną rządową spotkali się przedstawiciele Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech oraz Związku Polaków w Niemczech „Rodło”.

Na zdjęciu od lewej: Longin Komołowski SWP, Wiesław Lewicki Konwent, Józef Malinowski ZPwN Rodło, Sekretarz Stanu Stanisław Hustkowski MAiC, Aleksander Zając Konwent, Józef Różański MAiC, Wojciech Tyciński MSZ

Obydwie organizacje dachowe, jako sygnatariusze porozumienia wieńczącego kilkuletnie debaty, w dalszym ciągu monitorują zarówno realizację jak i jeszcze otwarte punkty postanowień „Okrągłego Stołu” opartych na Traktacie „O dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” podpisanym pomiędzy Federalną Republiką Niemiec i Rzeczypospolitą Polską w dniu 17.06.1991 roku.

Na sierpniowym spotkaniu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji w Warszawie z Sekretarzem Stanu Stanisławem Hustkowskim w obecności przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych dyrektora Wojciecha Tycińskiego delegaci zwrócili uwagę na nadal otwarte ważne dla niemieckiej Polonii postulaty. W rozmowach wziął również udział prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski, który w trosce o niemiecką Polonię wspiera swoim autorytetem realizację jej postulatów.

Na spotkaniu stwierdzono, że dotychczasowa realizacja wspólnych ustaleń czyli praca Biura Polonii w Berlinie wraz z internetową prezencją „Polonia Viva” oraz budowanie Centrum Dokumentacji w Bochum winna być zdecydowanie kontynuowana, korygowana i ulepszana.

Konwent i ZPwN „Rodło” ze swojej strony podkreślili, że w przygotowaniu tegorocznego spotkania Okrągłego Stołu należy skoncentrować się zdecydowanie na dotychczas słabo lub w ogóle nie realizowanych, a ważnych dla Polaków w Niemczech, ustaleniach:

– Upamiętnienie pomordowanych podczas drugiej wojny światowej Polaków, poprzez nie tylko upamiętniającą n.p. tablicę, ale przede wszystkim w formie możliwości aktywnego spotykania się Polaków n.p. w polsko-niemieckim Domu Współpracy Kulturalnej w Berlinie.

– Każda forma nauki języka polskiego jest dla nas ważna, jednakże oprócz szkolnictwa powinno być również instytucjonalne wsparcie na rzecz organizacji polonijnych poprzez ustanowienie pozycji w budżecie BMI ad hoc sumy 300 tyś. € podobnie jak dla projektów kulturalnych oraz finansowania Centrum Dokumentacji.

– Potrzeby mediów polonijnych są duże i w porównaniu do finansowania mniejszości w Polsce są wprostproporcjonalnie asymetryczne. Na rzecz realizacji ustaleń traktatowych powinna być podobnie j.w. utworzona pozycja w budżecie BKM również 300 tyś. € wyłącznie na rzecz mediów polonijnych. Mechanizmy składania i rozliczania projektów są już wypracowane i dobrze funkcjonują.

Ponadto na spotkaniu Związek Polaków w Niemczech przypomniał o nadal istniejących prawach dla przedwojennej mniejszości polskiej w Niemczech oraz o możliwych dalszych odszkodowaniach z racji formalnych uproszczeń dokonanych przy dotychczasowych postępowaniach sądowych. W tej sprawie złożone zostaną we wrześniu br. odpowiednio udokumentowane pozwy sądowe.

od lewej 2Od lewej: Józef Malinowski ZPwN Rodło, Minister Tomasz Siemoniak MON, Wiesław Lewicki Konwent, Aleksander Zając Konwent

Korzystając z okazji pobytu w Warszawie delegacja Konwentu i ZPwN”Rodło” złożyła kurtuazyjną wizytę w Ministerstwie Obrony Narodowej. Urzędujący minister Tomasz Siemoniak razem z gośćmi wspominał przebieg i osiągnięcia wspólnego Oświadczenia, którego jako ówczesny Sekretarz Stanu w MSW był zarówno współautorem jak również sygnatariuszem. Minister w rozmowie wyraził nadzieję, że postulaty zgodnie z duchem rozmów „Okrągłego Stołu” już niebawem przyniosą niemieckiej Polonii dalsze wymierne korzyści.

Presse-Centrum:
Konwent Organizacji Polskich w Niemczech