Związek Polaków w Niemczech dzisiaj.
Związek Polaków w Niemczech, założony w Berlinie w 1922 roku, czynnie przyczynia się do reprezentowania Polaków w Niemczech, do integracji w kraju zamieszkania oraz do rozwoju polskiego szkolnictwa, stowarzyszeń zawodowych oraz życia kulturalno-społecznego Polaków w Niemczech.
W roku 1950 zarejestrowany został ponownie w RFN jako kontynuacja przedwojennej organizacji, początkowo z siedzibą we Frankfurcie nad Menem (do 1956), następnie w Bochum.
Nie uznanie przez ZPwN władzy komunistycznej w Polsce doprowadziło do rozłamu, wskutek którego powstał Związek Polaków w RFN „Zgoda”, utrzymujący intensywne stosunki z władzami PRL.
W latach 80-tych ZPwN czynnie wspierał społeczeństwo w Polsce organizując zbiórki żywności, odzieży i funduszy dla społeczeństwa Polskiego oraz „Solidarności”.
Jako członek i współzałożyciel Międzynarodowej Organizacji Mniejszości Narodowych (FUEN) pracujemy aktywnie nad wzmocnieniem pozycji Polaków w społeczeństwie niemieckim oraz przyczyniamy się do lepszej reprezentacji interesów Polaków w Niemczech wobec organizacji i władz polskich i niemieckich na wszystkich szczeblach.
Obecnie ZPwN działa zorganizowany w oddziały terenowe w takich miastach jak Bochum, Berlin, Kleve, Düsseldorf, Kaiserslautern, Hamburg, Monachium, Mannheim, Norymberga, Wuppertal oraz nowo powstały oddzial regionalny Ren-Men. Siedzibą ZPwN jest Dom Polski w Bochum.
O przeszłości Związku Polaków w Niemczech proszę czytać w rubryce „Nasza Historia”.
Finansowanie

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała donansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Kompleksowe wsparcie edukacji polonijnej i polskiej za granicą”. Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie struktur polonijnych organizacji oświatowych i macierzy szkolnych“
Kwota dotacji w 2024 r.: 31 549,96 PLN Całkowita wartość zadania publicznego: 206 702,18 PLN. Data podpisania umowy: 13.08.2024 r.
Zadanie publiczne „Wsparcie struktur polonijnych organizacji oświatowych i macierzy szkolnych” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z prowadzeniem działalności organizacji o charakterze zrzeszeniowym działających w obszarze edukacji takich jak: dofinansowania kosztów wynajmu pomieszczeń, ubezpieczenia, wynagrodzeń pracowników, zakupu materiałów biurowych, zakupu sprzętu oraz innych kosztów funkcjonowania organizacji.