Nasze cele

Postulaty Związku Polaków w Niemczech przedłożone na rozmowach przy okrąłym stole dnia 11 lutego 2010 w godz. 13.00 – 16.00, Berlin, Bundeshaus.

Bilans i perspektywy polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie

I przyjaznej współpracy z 1991.

Wspieranie mniejszości niemieckiej w Polsce i współobywateli pochodzenia polskiego w Niemczech.

Postulaty przekazane ustnie w trakcie spotkania oraz pisemnie do protokółu.

  1. Członkowie, zwłaszcza działacze polskiej mniejszości narodowej w Niemczech nigdy nie zostali w Republice Federalnej Niemiec uznani, jako ofiary nazizmu w Niemczech. Związek Polaków w Niemczech postuluje, dlatego pełną rehabilitację tego kręgu osób i uznanie ich, za ofiary nazistowskiej dyktatury w takiej formie, w jakiej zostały już zrehabilitowane inne grupy ofiar, tzn. przez uchwałę Bundestagu.
  2. Polskie organizacje w Niemczech nie otrzymują żadnego instytucjonalnego wsparcia ze strony rządu federalnego, krajów związkowych lub gmin. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tych organizacji dąży Związek Polaków w Niemczech do jednoznacznego uregulowania sprawy instytucjonalnego finansowania organizacji polskich w Niemczech według tak zwanego „duńskiego modelu”.
  3. Nauka języka polskiego w szkołach publicznych w Niemczech jest nie tylko bardzo rzadka, lecz także w większości przypadków na niskim poziomie. Związek Polaków w Niemczech dąży do tego, aby:
    • Wszędzie tam, gdzie zostanie zgłoszone zapotrzebowanie można będzie żądać nauki języka polskiego, jako języka ojczystego, tzn. wraz z polska literatura, historią i geografią w szkołach publicznych,
    • Istniejące i przyszłe organizacje pozarządowe, obecnie prowadzące naukę języka polskiego (jak np. Polska Macierz Szkolna) otrzymają instytucjonalne wsparcie finansowe,
    • Uzupełniające polskojęzyczne przedszkola także będą wspierane instytucjonalnie.
  4. Ponieważ wypełnianie umów międzynarodowych przez Republikę Federalną Niemiec w stosunku do tutaj żyjących Polaków jest widziane, jako bardzo niepoprawne, żąda Związek Polaków w Niemczech ratyfikacji Konwencji Ramowej Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych z roku 1995 oraz Europejskiej Karty języków regionalnych i mniejszościowych z roku 1992 w stosunku do mniejszości polskiej w Niemczech przez Republikę Federalną Niemiec oraz symetrycznego wypełniania Traktatu polsko-niemieckiego z roku 1991 w szczególności w stosunku do Polaków w Niemczech.
  5. Środki masowego przekazu należące do polskich organizacji w Niemczech nie otrzymują żadnego wsparcie od państwa niemieckiego. Związek Polaków w Niemczech żąda zapewnienia przez państwo niemieckie wolnego dostępu do mediów (Radio, TV, Internet, Prasa).
  6. Sprawy związane z zagrabionym przez państwo niemieckie majątkiem organizacji polskich w Niemczech ciągle pozostają otwarte. Związek Polaków w Niemczech żąda praworządnego wyjaśnienia tych pytań przez zawrót lub ustalenie odszkodowań za zagrabiony majątek.