II Kongres Organzacji Polskich w Niemczech

Kongres 2II Kongres Organzacji Polskich w Niemczech odbył się 17 i 18 października 2014 roku w Düsseldorfie. W Kongresie udział wzięli polscy i niemieccy politycy, dyplomaci oraz członkowie organizacji polonijnych.


Kongresowe obrady rozpoczęły się od tematu kulturalnego: „Polska sztuka i kultura w Nadrenii Północnej-Westfalii – Od Klopsztangi to Katynia”.
Drugi panel dyskusyjny dotyczył dialogu: „Niemiecko-Polski Okrągły Stół jako ważny instrument realizacji niemiecko-polskiego Traktatu z roku 1991“
W części trzeciej podjęto temat gospodarczy: „Polska gospodarka w procesie transformacji – 10 lat Polski w Unii Europejskiej”.

Drugi dzień II Kongresu Organizacji Polskich odybwały się wyłącznie w języku polskim.

Dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu, dr Michał Nowosielski, wygłosił referat na temat „Uwarunkowania sytuacji polskich organizacji w Niemczech”.

Przedstawione zostało również Biuro Polonii w Berlinie. Na ten temat mówił Alexander Zając, kierownik Biura Polonii oraz Prezydent Konwentu Organizacji Polskich.

Kwestię języka polskiego poruszała Ewa Miżejewska, Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech, która opowiedziała o zakresie prac oraz historii swojej organizacji. Podkreśliła rolę i potrzebę nauczania języka ojczystego w procesie wychowawczym.

Dyrektor Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków „Porta Polonica” przedstawił realizowany projekt polegający na digitalizacji materiałów historycznych i informacji o historii Polonii w Niemczech. Był to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów całego Kongresu, który wywołał emocjonalną dyskusję pomiędzy jego uczestnikami. Prowadzenie portalu internetowego Porta Polonica, który powstał na mocy ustaleń ostatniego spotkania plenarnego Okrągłego Stołu, budzi wiele zastrzeżeń uczestników Kongresu.

Kongres 66

Prof. Bogdan Musiał z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wygłosił referat na temat „Studium porównawcze mniejszości polskiej w narodowo-socjalistycznych Niemczech i Unii Sowieckiej”, który poruszył problem prześladowań Polaków, antypolskiej propagandy i czystek etnicznych w latach 20 i 30.

Pan mecenas Stefan Hambura, pełnomocnik Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła poruszył temat roszczeń Polonii w Niemczech i dwóch pozwów przeciwko Republice Federalnej Niemiec o odszkodowania wojenne (w kwocie 1 miliarda euro) oraz przywrócenie grupie polskiej statusu mniejszości narodowej w Niemczech.

Kongres zakończył się podsumowaniem wniosków z debat. Pani poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk stwierdziła, że strona polska powinna w większym stopniu wesprzeć polonijnych reprezentantów podczas najbliższego spotkania plenarnego Okrągłego Stołu i walczyć o realizację ustaleń traktatu. Pomimo przynależności do różnych organizacji i prezentowanych innych zdań na wiele tematów, uczestnicy Kongresu doszli do porozumienia w sprawie utworzenia rezolucji, zawierającej wnioski ze wszystkich debat.

REZOLUCJE

bf_Resolution-Kongress in Dusseldorf 2014 – Dr. Angela Merkel

bf_Resolution-Kongress in Dusseldorf 2014 – Premier Ewa Kopacz

Informacje o Kongresie znajdziecie na stronach:

http://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/polonia/wydarzenia/europa/niemcy__ii_kongres_organizacji_polskich_w_niemczech;jsessionid=3E59A9F8F2C72A1CB2A8ECE0C8B4139B.cmsap1p

http://www.funkhauseuropa.de/sendungen/polskimagazynradiowy/poloniazpwn.org/kongres_polskich_organizacji100.html

https://www.youtube.com/watch?v=U3gFxQrhbx4&list=UUT7NwLTyx8mJSF96Jrjx67A

źródło; Polonia Viva, PepeTV
Foto: Jurek Uske i Andreas Hübsch-Samo Zycie