Parlamentarny ze­spół ds. mniejszości polskiej w Niemczech

SejmPani Do­ro­ta Ar­ci­szew­ska-Mie­lew­czyk po­słan­ka PiS – pre­ze­s i za­ło­ży­cie­l Po­wier­nic­twa Pol­skie­go, chce, aby w Sej­mie po­wo­ła­ny zo­stał par­la­men­tar­ny ze­spół ds. mniej­szo­ści pol­skiej w Niem­czech.

Utwo­rze­nie par­la­men­tar­ne­go ze­spo­łu ds. mniej­szo­ści pol­skiej w Niem­czech wynika z po­ro­zu­mie­nia ws. umowy ko­ali­cyj­nej, jakie za­war­ły mię­dzy sobą w Niem­czech par­tie CDU/CSU i SPD.

We­dług in­for­ma­cji MSZ na temat sy­tu­acji praw­nej i or­ga­ni­za­cyj­nej osób na­le­żą­cych do mniej­szo­ści na­ro­do­wych, miesz­ka­ją­cych w Niem­czech, obec­nie uzna­ne są czte­ry mniej­szo­ści na­ro­do­we, niestety nie ma wśród nich pol­skiej. Są to mniej­szo­ści: duń­ska, ser­bo­łu­życ­ka, fry­zyj­ska i nie­miec­cy Ro­mo­wie i Sinti.

Wła­dze nie­miec­kie konsekwentnie od­ma­wia­ją przy­zna­nia Po­la­kom for­mal­ne­go sta­tu­su mniej­szo­ści na­ro­do­wej, zo­bo­wią­za­ły się jed­nak do trak­to­wa­nia osób o pol­skich ko­rze­niach na równi z uzna­ny­mi mniej­szo­ścia­mi – Duń­czy­ka­mi, Ser­bo­łu­ży­cza­na­mi, Fry­za­mi i Ro­ma­mi.

Będziemy na bieżąco informować o postępach prac nad projektem utworzenia Parlamentarnego zespołu ds. mniejszości polskiej w Niemczech.

Źródło: PAP